Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
Jedno ze stoisk serwujących lokalne specjały podczas tradycyjnego już Święta Ciulimu-Czulentu w Lelowie koło Częstochowy. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Jedno ze stoisk serwujących lokalne specjały podczas tradycyjnego już Święta Ciulimu-Czulentu w Lelowie koło Częstochowy.

"Przez sześć wieków Żydzi i Polacy żyli zgodnie w Lelowie. Teraz raz do roku obchodzą święto, by przypominać o łączącej ich historii. [...] Głównymi bohaterkami uroczystości są dwie tradycyjne potrawy. Skąd się wzięły? Oto w szabat, który trwa od zmierzchu w piątek przez całą sobotę, Żydom nie wolno pracować, nawet gotować. Dlatego wymyślili czulent - danie, które można zrobić wcześniej. Własną wariację na jego temat stworzyli Polacy z Lelowa i jedzą ją w dni świąteczne już od jakichś 300 lat. Czulent i gęsi pipek to znane specjały kuchni żydowskiej. Ciulim można zjeść tylko w Lelowie i jego okolicach. Niech jedzie tam na święto tych potraw każdy, kto chce sprawdzić, jak smakują." (Gazeta.pl Częstochowa, 25 sierpnia 2006)

BTW, imprezę bardzo polecamy, od Krakowa to raptem 90 kilometrów! Jedliśmy ciulim, czulent, raki, cymes, charoset, kugiel, gęsi smalec, żydowski kawior, przepijając nalewką na kozim mleku i 72-procentową lelowską śliwowicą :-).

• Dodano do galerii Rozmiar: 3,2 MBWyświetleń: 3183 (#2012)
Plakat IX Święta Ciulimu-Czulentu w LelowieIX Święto Ciulimu-Czulentu w Lelowie: festyn na boiskuIX Święto Ciulimu-Czulentu w Lelowie: raka aż szkoda wybebeszać, bo taki malowniczy, a mięsa w nim wiele nie ma :-)IX Święto Ciulimu-Czulentu w Lelowie: raczek nieboraczekIX Święto Ciulimu-Czulentu w LelowieIX Święto Ciulimu-Czulentu w Lelowie: ciulimIX Święto Ciulimu-Czulentu w Lelowie: kolejka po ciulimIX Święto Ciulimu-Czulentu w Lelowie: kolejka po ciulimIX Święto Ciulimu-Czulentu w LelowieIX Święto Ciulimu-Czulentu w LelowieIX Święto Ciulimu-Czulentu w LelowieIX Święto Ciulimu-Czulentu w Lelowie
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017