Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
Jesienne popołudnie na granicznym wierzchołku Rysów (2499 m) w Tatrach Wysokich. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Jesienne popołudnie na granicznym wierzchołku Rysów (2499 m) w Tatrach Wysokich.

"Szczyt Rysów złożony z głazów jakby progów, z których najwyższy uważać można za wierzchołek, pozwala ulokować się na nim wygodnie, chociaż tylko z południowej strony ma postać dostępną. Od zachodu, północy i wschodu nie widać ścian góry, czuje się przepaście naokoło. Są Rysy, jakby wieżą piętrzącą się na zetknięciu się trzech grzbietów. Zachodnim łączą się z Mięguszowieckiemi turniami, południowym grzbietem z Wysoką, a wschodnim ze Żabim Wierchem. Kto szuka wrażeń w Tatrach, niech po nie idzie na Rysy, ale musi być obeznanym z urwiskami, by mu trudy włażenia na turnie ponad przepaściami nie psuły swobody myśli nad urokami przyrody. Nie dość, że widać ztąd jakby morze wierchów, czubków, turni, grzbietów, otchłani, ale pośród nich w głębiach trafia wzrok na zwierciadła różnych jezior i stawów, które mu się jakby Morskie Oka przedstawią." (Walery Eljasz: Nowy illustrowany przewodnik do Tatr i Pienin, Kraków 1881).
• Dodano do galerii Rozmiar: 2,6 MBWyświetleń: 18686 (#16)
Na szczycie Rysów - z tyłu Babia Góra
Zakrzówek - z widokiem na Kraków. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Zakrzówek - z widokiem na Kraków.

Wspinacz zjeżdża na dół po pokonaniu filara Baby Jagi w nieczynnym kamieniołomie na Zakrzówku. Leżący blisko centrum miasta obszar Skałek Twardowskiego jest popularnym celem spacerów krakowian, a kilkudziesięciometrowe wapienne ściany wykorzystują lokalni wspinacze.
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,3 MBWyświetleń: 13205 (#40)
Baba Jaga na Zakrzówku
Pod wieżą widokową na szczycie Baraniej Góry (1220 m) w Beskidzie Śląskim. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Pod wieżą widokową na szczycie Baraniej Góry (1220 m) w Beskidzie Śląskim.

"Sławna w całej Polsce rodzicielka Wisły jest przeciętną górą karpacką; że jednak ma szeroki rozgłos, że imię jej znane jest nawet poczynającemu nauki dziecku, to zawdzięcza temu, że jest matką Wisły. Matka niepozorna, z gminu gór karpackich, lecz do godności królowej wód polskich wyniesiona córa rzuca na nią odblask swojej chwały i znaczenia." (Kazimierz Sosnowski: Przewodnik po Beskidach Zachodnich, Kraków 1926).
• Dodano do galerii Rozmiar: 2,9 MBWyświetleń: 1874 (#2275)
Tablica na szczycie Baraniej Góry
Na wierzchołku Skały Kmity. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Na wierzchołku Skały Kmity.

Kilkudziesięciometrowa wapienna baszta skalna góruje nad przełomowym odcinkiem doliny Rudawy nieopodal Zabierzowa. Wiąże się z nią legenda o rycerzu Kmicie, nieszczęśliwie zakochanym w córce właściciela sąsiednich Balic, który rzucił się zeń z koniem w przepaść.

"Piękne są brzegi Rudawy, kędy po szmaragdowem błoniu, spieszy do stóp wawelskiego zamku, w objęcia Wisły, ale stokroć piękniejsze kędy obszar nadbrzeżnego błonia ścieśniony jest czarownym rozdołem Szczyglic, wioski przyległej Balicom. Rozległa dolina ciągnie się bardzo daleko, i ginie wśród gór i ciemnych zarośli, jej dno wysłane jest najbujniejszemi łąkami, i przerznięte w podłuż obszernym i obfitym strumieniem Rudawy, który chwilowo: to ginie w gęstych zaroślach olszyny, to znowu wybiega jak srebrny olbrzymi wąż, i pełza swobodnie w rozległej dolinie. Po bokach strome wzgórza pokryte są gęstemi gajami brzeziny, między któremi gdzieniegdzie czarny świerk lub jodła, wybijają się w górę jak skamieniałe wodotryski, tu i owdzie niekszałtne massy skał przeglądają w zarośli, jak powalone ręką czasu zgrzybiałe zamki lub klasztory, a wśrodku stoi królowa doliny, wielka pionowa skała zwana przez jednych Zabieżowską jako należąca do wsi tego nazwiska, przez drugich zaś skałą Kmity, od nieszczęścia tu wydarzonego [...]. Stroma ta skała uwieńczona powojem i polnemi różami stoi wsparta na przepaścistym brzegu wzgórza i jedynie bokami przystęp do siebie daje, czym przypomina pionowe słupy skalne Adersbachu, Ojcowa i Pieskowej Skały. Na jej rospadłym szczycie stanąwszy, widziemy o ile ta skała panuje dolinie, bo tu i owdzie po obu stronach rzeki a mianowicie na przeciwnym jej brzegu południowym, Bukowiną zwanym, wybiegłe opoki zdają się być wieżyczkami twierdzowego wału a ona sama cytadelą." (Józef Mączyński: Pamiątka z Krakowa, część III, Kraków 1845).

• Dodano do galerii Rozmiar: 2,4 MBWyświetleń: 11065 (#63)
Podwórko przy restauracji myśliwskiej Silvánus w Kremnicy. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
• Dodano do galerii Rozmiar: 2,1 MBWyświetleń: 7106 (#309)
Strona
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
Najnowszy komentarz
Sobota, 21 stycznia 2017: Widok ze szczytu Babiej Góry na słońce zachodzące ponad morzem chmur
Styczniowy zachód słońca na Babiej Górze
To było zdecydowanie piękniejsze niż ten sylwestrowy smog
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2016