Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
Synagoga Remuh na krakowskim Kazimierzu. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Synagoga Remuh na krakowskim Kazimierzu.

Drugi najstarszy żydowski dom modlitwy w Krakowie mieści się przy ulicy Szerokiej 40 i jest to jedyna w mieście synagoga, w której regularnie odbywają się nabożeństwa. Wzniesiono ją w 1553 roku na wschodnim skraju parceli zakupionej wówczas przez Żydów pod cmentarz i pierwotnie zwano Nową, dla odróżnienia od starszej o wiek czy półtora Starej, stojącej na drugim końcu ulicy. Fundatorem był królewski bankier Izrael Isserles Auerbach, ojciec sławnego rabina Mojżesza Isserlesa, zwanego Remuh.
• Dodano do galerii Rozmiar: 2,1 MBWyświetleń: 5016 (#1214)
Bilet na zwiedzanie synagog podczas 17. Festiwalu Kultury Żydowskiej w KrakowiePortal nad wejściem na dziedziniec przed Synagogą RemuhTablice wewnątrz Synagogi RemuhWewnątrz Synagogi RemuhDetal z bramy prowadzącej do Synagogi RemuhWewnątrz Synagogi RemuhOzdobne drzwi bimy w Synagodze RemuhW synagodze RemuhW synagodze Remuh
Synagoga Poppera na krakowskim Kazimierzu. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Synagoga Poppera na krakowskim Kazimierzu.

Położoną między ulicami Dajwór a Szeroką bożnicę wzniesiono w 1620 roku z fundacji zamożnego krakowskiego kupca Wolfa Poppera. Mimo niewielkich rozmiarów - przez co zwano ją często Małą - była bogato urządzona. W XIX wieku synagoga była kilkukrotnie modernizowana, dostawiono do niej przybudówki z babińcem i przedsionkami, przebudowano dach, schody i ganki, a przy wejściu na dziedziniec od strony Szerokiej wybudowano trójosiową bramę.

Zdewastowaną przez Niemców w czasie II wojny światowej bożnicę wyremontowano po 1945 roku staraniem krakowskiej Kongregacji Wyznania Mojżeszowego. W pomieszczeniach dawnej galerii dla kobiet zamieszkali wtedy żydowscy repatrianci z ZSRR.

W latach 1965-1967 przeprowadzono kapitalny remont, podczas którego zamurowano wnękę na Aron ha-kodesz, wejście od strony ulicy Dajwór zamieniono na okno oraz rozebrano drewniane ganki. Od tego czasu w synagodze ma siedzibę filia Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży.

• Dodano do galerii Rozmiar: 2,2 MBWyświetleń: 4771 (#1351)
Synagoga Poppera
Schody Synagogi Izaaka na krakowskim Kazimierzu. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Schody Synagogi Izaaka na krakowskim Kazimierzu.

W narożniku ulic Kupa i Izaaka wznosi się ta najokazalsza z dawnych bożnic Krakowa. Dwubiegowe schody, na których stoimy, prowadzą do znajdującej się na piętrze galerii dla kobiet.

Na placu na wprost synagogi, tam gdzie dziś stoi ponury socjalistyczny budynek, działał przed wojną ruchliwy targ rybny...

• Dodano do galerii Rozmiar: 2,0 MBWyświetleń: 4459 (#1532)
Synagoga Izaaka w KrakowieSynagoga Izaaka w KrakowieSynagoga IzaakaSynagoga Izaaka - zdjęcie z wydanego w 1935 roku przewodnika Majera Bałabana (ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej)
Synagoga Izaaka na krakowskim Kazimierzu. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Synagoga Izaaka na krakowskim Kazimierzu.

Największą i najokazalszą bożnicę Krakowa ufundował bogaty kupiec Izaak Jakubowicz z rodu Jekeles, ponoć za namową żony. Jej budowę, rozpoczętą z królewskim pozwoleniem w 1638 roku, wkrótce wstrzymano wskutek protestów biskupa i księdza z nieodległego kościoła Bożego Ciała, i dokończono dopiero w 1644. W pustym obecnie wnętrzu zwracają uwagę bogate stiuki na sklepieniu (być może dzieło Jana Chrzciciela Falconiego), a także arkady z toskańskimi kolumnami, oddzielające położoną na piętrze galerię dla kobiet. Oryginalne naścienne polichromie z tekstami modlitw odmawianych podczas poszczególnych świąt oraz nazwiskami fundatorów odsłonięto podczas prac konserwatorskich w latach 90. XX wieku.

Na zdjęciu grupa przeważnie zagranicznych turystów słucha opowieści pani przewodniczki - okrężny spacer po siedmiu krakowskich synagogach jest jednym z popularnych punktów programu każdego Festiwalu Kultury Żydowskiej.

• Dodano do galerii Rozmiar: 2,0 MBWyświetleń: 4959 (#1244)
Synagoga Izaaka w KrakowieSynagoga Izaaka w KrakowieSynagoga Izaaka w KrakowieSynagoga Izaaka w Krakowie
Synagoga Kupa na krakowskim Kazimierzu. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Synagoga Kupa na krakowskim Kazimierzu.

Przylegającą do średniowiecznego muru obronnego świątynię zbudowano w latach 40. XVII wieku z funduszy gminy żydowskiej - jej nazwa pochodzi od słowa kupa, oznaczającego skarb kahału. Wiele razy przebudowywana, pełniła swą rolę do wybuchu II wojny światowej. Zdewastowana przez hitlerowców, zaczęła po wojnie znów służyć Żydom. W sierpniu 1945 roku tu właśnie doszło do wybuchu antyżydowskich zamieszek, w których śmierć poniosło kilka osób. W latach 1951-1991 bożnica służyła spółdziełni inwalidów jako fabryka obuwia i magazyn; po odzyskaniu jej przez gminę żydowską rozpoczęto trwające kilka lat gruntowne prace konserwatorskie, które przywróciły wnętrzu część dawnej świetności.

Opis wnętrza przytoczę za Wikipedią:

Na drewnianym stropie głównej sali modlitewnej znajdują się pochodzące z 1925 roku malowidła przedstawiające: od strony północnej panoramę Jerozolimy oraz potop, od strony południowej Tyberiadę i dąb Mamre, od strony wschodniej Jaffę i Ścianę Płaczu oraz od strony zachodniej panoramę Hebronu i Hajfy. Całe malowidło o licznych motywach geometrycznych okalają instrumenty muzyczne. Pod obecną warstwą polichromii znajdują się cztery fragmenty innych warstw malowideł pochodzacych z XVII, XVIII oraz XIX wieku.

Na ścianie zachodniej pod trzema otworami babińca znajdują się trzy obrazy przedstawiające sceny biblijne. Pomiędzy drzwiami przedsionka znajdują się wizerunki wysokich, korynckich kolumn. Na belkowaniu galerii dla kobiet znajduje się pełny cykl znaków zodiaku, co czyni synagogę jedną z siedmiu w Polsce, które właśnie taki cykl posiadają. Na ścianie południowej i zachodniej zachowały się również fragmenty o wiele starszej polichromii.

Na ścianie wschodniej pomiędzy dwoma oknami znajduje się się XVII wieczny, barokowy Aron ha-kodesz, w którego centralnej części umieszczono koronę z inskrypcją hebrajską, a w szczytowej wazon z kwiatami oraz tablicę ze złoconym hebrajskim napisem. Wnękę ujmują smukłe kanelowane kolumny. Z XVIII wieku pochodzi namalowana nad arką czerwona kotara zwieńczona koroną na Torę.

W glifie prawego okna znajdującego się w ścianie wschodniej, znajduje się jego tablica fundacyjna bractwa kapłanów i lewitów pochodząca z lat 1646-1647. W jej zwieńczeniu przedstawiono dłonie w geście błogosławieństwa, symbol kapłanów oraz dzban, symbol lewitów.

Na lewo od Aron ha-kodesz znajduje się prostokątna polichromia przedstawiająca stół na dwanaście chlebów pokładnych, symbolizujących 12 plemion Izraela.

W synagodze polichromie w bardzo śmiały i realistyczny sposób przedstawiają ludzkie postacie z ukazaniem twarzy. W przypadku znaków zodiaku: strzelec to centaur trzymający napięty łuk, bliźnięta to dwaj młodzieńcy z pochodniami, a panna to dziewczyna niosąca snop zboża. Na jednym z obrazów przedstawiono również Noego z widoczną twarzą, który wprowadza zwierzęta do arki.

• Dodano do galerii Rozmiar: 3,2 MBWyświetleń: 4760 (#1359)
Synagoga Kupa w KrakowieSynagoga Kupa w KrakowieSynagoga Kupa w Krakowie - fragment XVII-wiecznej polichromii na południowej ścianieSynagoga Kupa w Krakowie - fragment malowideł na sklepieniu (1925)
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Losowa panorama
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
Najnowszy komentarz
Czwartek, 2 listopada 2017: Na murach pałacu Pena w portugalskiej Sintrze
Palácio da Pena
Czy to już jest koniec? :( (widz)
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017