Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
Wnętrze dominikańskiego kościoła pw. Trójcy Świętej w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Wnętrze dominikańskiego kościoła pw. Trójcy Świętej w Krakowie.

Monumentalne, surowe wnętrze trójnawowej gotyckiej bazyliki to wynik przebudowy, jaka miała miejsce w 2. połowie XIX wieku, po wielkim pożarze Krakowa z roku 1850.
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,2 MBWyświetleń: 7253 (#437)
Barokowa kaplica Matki Boskiej Różańcowej w dominikańskim kościele pw. Trójcy Świętej w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Barokowa kaplica Matki Boskiej Różańcowej w dominikańskim kościele pw. Trójcy Świętej w Krakowie.

"Teraźniejsza budowa w krzyż mały, piękną zakończona kopułą ze składek pobożnych, które podsycała gorliwość promotorów, rozprzestrzeniona 1688 r., ubogacona w dary i ozdoby. Trzy tu znajdujące się ołtarze zastawione były srebrnémi lichtarzami i naczyniami, dawniéj z marmuru i mozajki, w bardzo ślicznym stylu w r. 1820 w złoceniach odnowione, jako i cała kaplica upiększenia swojego w kapitelach, malowaniach alfresco Teodora Stachowicza, we wzorowych porządkach ma za jednego sprawcę staranność obecnego promotora ks. Michała Trączyńskiego. Miejsce to przypominać się zdawało domek loretański Najświętszéj Maryji, boć tu, jakoby zdala swojego syna, miészka Matka Miłości, stworzenie najgodniejsze po Bogu.
Kilka ułamków z życia Dziewicy Maryji obok jéj marmurowego ołtarza wyobrażających: zaśnięcie, czyli raczéj zachwycenie zupełne, właściwe niebianom, téj najświętszéj duszy, po heroicznéj miłości Boga i Syna, oraz grób otwarty, w którym smętni Apostołowie próżno Maryji oblicza dostrzedz pragną, a nad szczytem samegoż ołtarza ów tryumfalny wstęp w przestrzeń nadziemską wyobrażone. W ołtarzu na tle i w ramach, blachą srébrną pięknéj roboty z kopalń Olkuskich pokrytych, odbija najświętsze Maryji oblicze, dzwinie na pobożnych działa wrażenie, ozdobione koroną i bogato na karmazynowym aksamicie złotem naszytą suknią, mimo majestatyczności zdaje się do upokorzonych serc przymilać i zapewniać gotowość do wysłuchania próśb naszych." (Ks. Sadok Barącz: Klasztór i kościół Dominikanów w Krakowie, Poznań 1888).
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,4 MBWyświetleń: 7251 (#438)
Malowidło w kopule kaplicy Matki Boskiej Różańcowej w kościele dominikanów w Krakowie
Krużganki klasztoru dominikanów w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Krużganki klasztoru dominikanów w Krakowie.

"Klasztor XX. dominikanów, częściowo w miarę potrzeby budowany, noszący na sobie piętno starożytności, należy do większych gmachów Krakowa. Krużganków jego dolnych, obok kościoła w kwadrat zbudowanych, nikt pominąć niepowinien. Są one obszerne, oknami gotyckiemi oświetlone, w których gdzie niegdzie jeszcze podziwiać można resztki dawnych szklanych korowych obrazów. Ściany tych krużganków wyłożone są obrazami ukazującemi dzieje świętych zakonu dominikańskiego [...]. Pod temi obrazami ozdobione są ściany przeszło 60 nagrobkami, z których jedne godne są szacunku jako pamiątki po zasłużonych mężach krajowi, drugie jako dzieła sztuki." (Józef Mączyński: Pamiątka z Krakowa, część II, Kraków 1845).
• Dodano do galerii Rozmiar: 2,5 MBWyświetleń: 6042 (#741)
Na krużgankach klasztoru dominikanów w KrakowieNa krużgankach klasztoru dominikanów w KrakowieNa krużgankach klasztoru dominikanów w KrakowieNa krużgankach klasztoru dominikanów w KrakowieNa krużgankach klasztoru dominikanów w KrakowieNa krużgankach klasztoru dominikanów w Krakowie
Krypta pod kościołem reformatów w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Krypta pod kościołem reformatów w Krakowie.

Zwyczaj chowania zmarłych zakonników i dobrodziejów kościoła w podziemnej krypcie trwał u reformatów od roku 1680 do ok. 1870. Przez ten czas złożono tu szczątki około tysiąca osób, jednak do dnia dzisiejszego dotrwało jedynie 50 naturalnie zmumifikowanych ciał. Krypta była niegdyś jedną z atrakcji turystycznych Krakowa, jednak liczni odwiedzający ją turyści zaburzyli swoisty mikroklimat. Konieczny był fachowy remont i od tego czasu podziemia otwierane są jeden-dwa razy do roku, tradycyjnie po Wszystkich Świętych.
Jak piszą zakonnicy w ulotce informacyjnej: "Miejsce to nie jest muzeum, lecz cmentarzem. Prosimy więc o zachowanie powagi tego miejsca i modlitwę w intencji zmarłych".
• Dodano do galerii Rozmiar: 4,4 MBWyświetleń: 6217 (#684)
Krypta pod kościołem reformatów w KrakowieKrypta pod kościołem reformatów w KrakowieKrypta pod kościołem reformatów w KrakowieKrypta pod kościołem reformatów w KrakowieKrypta pod kościołem reformatów w KrakowieKrypta pod kościołem reformatów w KrakowieKrypta pod kościołem reformatów w KrakowieKrypta pod kościołem reformatów w KrakowieKrypta pod kościołem reformatów w KrakowieKrypta pod kościołem reformatów w Krakowie: odziane w strój ślubny zwłoki Urszuli Morszkowskiej, starościny barcickiej, zmarłej w 1787 roku; wedle legendy, w dzień ślubu podano jej truciznę, nie pozwalając tym samym na popełnienie mezaliansu...Krypta pod kościołem reformatów w KrakowieKrypta pod kościołem reformatów w Krakowie: krypta ModrzejewskichKrypta pod kościołem reformatów w Krakowie: ciało 12-letniej dziewczynki w krypcie ModrzejewskichKrypta pod kościołem reformatów w Krakowie: ciało 12-letniej dziewczynki w krypcie ModrzejewskichKrypta pod kościołem reformatów w Krakowie
Krypta pod kościołem reformatów w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Krypta pod kościołem reformatów w Krakowie.

Niedaleko wejścia do podziemi spoczywają ciała Ignacego Zielińskiego, zmarłego w 1787 burgrabiego krakowskiego, oraz zmarłego kilka lat później jego brata.
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,9 MBWyświetleń: 5331 (#1037)
Krypta pod kościołem reformatów w KrakowieKrypta pod kościołem reformatów w KrakowieKrypta pod kościołem reformatów w KrakowieKrypta pod kościołem reformatów w KrakowieKrypta pod kościołem reformatów w KrakowieKrypta pod kościołem reformatów w Krakowie
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Losowa panorama
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
Najnowszy komentarz
Czwartek, 2 listopada 2017: Na murach pałacu Pena w portugalskiej Sintrze
Palácio da Pena
Czy to już jest koniec? :( (widz)
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017