Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
Kościół pw. Oczyszczenia NMP w Odporyszowie (powiat tarnowski). 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Kościół pw. Oczyszczenia NMP w Odporyszowie (powiat tarnowski).

Barokowy kościół wymurowano z cegły w latach 1672-1702 na miejscu starszej drewnianej świątyni; konsekrował go w 1716 roku biskup sufragan krakowski Michał Szembek. Kościół został uszkodzony podczas I wojny światowej w 1915 roku i następnie odnowiony. Wyposażenie wnętrza jest przeważnie rokokowe i pochodzi z II połowy XVIII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami XVI-wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem ze św. Wojciechem i św. Stanisławem. Na ścianie nad chórem zachowały się fragmenty oryginalnej barokowej polichromii z XVIII wieku; reszta malowideł naściennych jest XX-wieczna.
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,4 MBWyświetleń: 12007 (#93)
Matka Boska OdporyszowskaKościół w Odporyszowie: krucyfiks na południowej ścianie nawyKościół w Odporyszowie: rzeźba na chórzeKościół w Odporyszowie: rzeźba na chórze
Pod kościołem cmentarnym pw. św. Zofii w Bobowej (powiat gorlicki). 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Pod kościołem cmentarnym pw. św. Zofii w Bobowej (powiat gorlicki).

Gotycki kościół wymurowano z kamienia w drugiej połowie XV wieku. Kilkukrotnie niszczyły go pożary, na jakiś czas pozostawał też we władaniu arian, do dzisiejszych czasów dotrwał jednak w praktycznie niezmienionym kształcie. Naprzeciw kościoła stoi XIX-wieczna dzwonnica parawanowa, być może nadbudowana na wcześniejszej gotyckiej bramce.

W 1900 roku świątynię tak opisywał Stanisław Tomkowicz: "Budowa gotycka, oryentowana z kamienia łupanego, starannie murowana. Dach gontowy. Lica szkarp, obramienia okien, niektóre ościeże, gzems cokołowy, ciosowe, budynek niewielki jest jednonawowy, nawa główna, podłużny prostokąt, jest szersza, prezbiterium węższe, zakończone trzema bokami ośmioboku. U ośmioboku i w narożnikach nawy szkarpy z odsadzkami na rzucie poziomym ukośne. Zachodnia fasada ma pośrodkiem szkarpę, dzielącą ją na dwie nierówne części. Gzems koronujący, który obiega cały budynek u góry i gzems cokołowy obiegający ściany i szkarpy, mają prosty okrój gotycki, u gzemsów spławowych skarp i ich odsadzek starannie wyrobiony. Okna wszystkie wąskie, długie, ostrym łukiem zamknięte, bez rozetowania, mają pierwotny otwór i grubo profilowane obramienia. Wejście główne w fasadzie zachodniej ma obramienia ciosowe ostrołukowe w zęby utworzone z przecinających się pod kątem prostym lasek, bez nosów ozdobnego okroju gotyckiego, o oryginalnym przejściu węgarów u dołu w profilowanie. Wejście boczne w ścianie południowej nawy i wejście z prezbiterium do zakrystii po stronie północnej mają odrzwia ciosowe z fazą gotycką. Przy drzwiach frontowych głównych, zewnątrz na lewo w narożniku u szkarpy środkowej, kropielnica, właściwie sama czara kamienna, obrobiona na wzór chrzcielnicy gotyckiej w Wilczyskach i innych w okolicy na podmurowaniu. Motyw stanowią gotyckie trójliście i rodzaj rozetek wypełniających węgły wielokąta. Wnętrze kościoła ma sufit płaski. W prezbiterium na ścianie ośmioboku po lewej ręce patrząc na ołtarz, wysoko hieragram gotycki namalowany czarną farbą na tynku. Przedmiotów wartości zabytkowych nie ma żadnych".

• Dodano do galerii Rozmiar: 4,5 MBWyświetleń: 4617 (#1433)
XV-wieczny portal w kościele św. Zofii w Bobowej
Na balkonie kaplicy zamkowej w Nowym Wiśniczu. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Na balkonie kaplicy zamkowej w Nowym Wiśniczu.

Trójkondygnacyjna kaplica powstała w północno-wschodnim skrzydle podczas gruntownej przebudowy zamku w latach 1615-1621 ("Gloria tibi Domine anno MDCXXI" - napis pod latarnią kopuły).
• Dodano do galerii Rozmiar: 2,3 MBWyświetleń: 12412 (#82)
Bilet na zamek w Nowym Wiśniczu
Kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu.

Wczesnobarokową świątynię zbudowano w latach 1619-1620, z fundacji wojewody krakowskiego Stanisława Lubomirskiego, który objąwszy właśnie we władanie wiśnicki zamek, postanowił założyć u jego stóp miasto. Projektantem był jego nadworny architekt, Włoch Maciej Trapola. Charakterystyczna zachodnia fasada doczekała się szczegółowego omówienia w Sztuce Ziemi Krakowskiej Tadeusza Chrzanowskiego i Mariana Korneckiego (Kraków 1982):
"Najciekawsza i najoryginalniejsza jest fasada, stanowiąca jedno z czołowych dzieł Trapoli. Posiada ona wyraźny podział na dwie kondygnacje, a dolną dzielą na trzy nierównej części pola płaskie pilastry w wielkim porządku. Rozmieszczenie otworów i nisz muszlowych jest bardzo starannie wyważone i można by rzec, że pobrzmiewa tu jakby echo klasycyzmu palladiańskiego, ale górna kondygnacja jest zupełnie inna i tworzy ją wąski, smukły szczyt, a ściślej prostokątna nadstawa z segmentowym przyczółkiem i parą obelisków oraz po bokach z "oślimi uszami" esownic, i dwie niższe od owego szczytu wieżyczki, których hełmy dopiero wystrzelają ponad kalenicą dachu. Są tu więc w zasadzie formy barokowe, ale zestawione w sposób manierystyczny: pilastry szczytu i wież nie wypadają na osiach pilastrów kondygnacji dolnej, w ogóle proporcje obu części fasady działają na zasadzie asonansu, a owe wieże są raczej zabawą w wieże niż realizacją jakiejś funkcji, de facto bowiem w architekturze ich nie ma, są co najwyżej jako elementy dekoracyjne. Wszystko to okazuje nam Trapolę jako pomysłowego architekta o zamiłowaniach w pewnym sensie eklektycznych, ale realizującego ów eklektyzm w sposób nader indywidualny."

Obok kościoła stoi zabytkowa XVII-wieczna plebania z wieżą dzwonną, pełniącą niegdyś także funkcje obronne. Stojący nieopodal pomnik Jana Pawła II jest dziełem rodowitego wiśniczanina, kontrowersyjnego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja, autora ponad 50 pomników papieskich, najbardziej jednak znanego z mocno krytykowanej statui księdza Skargi na placu Marii Magdaleny w Krakowie.

• Dodano do galerii Rozmiar: 3,5 MBWyświetleń: 5008 (#1217)
Kościół Wniebowzięcia NMP w Nowym WiśniczuKościół Wniebowzięcia NMP w Nowym WiśniczuKościół Wniebowzięcia NMP w Nowym WiśniczuKościół Wniebowzięcia NMP w Nowym WiśniczuKościół Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu: tablica epitafijna na ścianieKościół Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu: tablica epitafijna z 1826 rokuKościół Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu: figura św. Piotra na fasadzieKościół Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu: figura św. Pawła na fasadzieKościół Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu: Szreniawa, herb Lubomirskich, na portalu nad głównym wejściemKościół Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu: płaskorzeźba nad drzwiami
Wczesny zimowy zmierzch zapada nad kościołem w Sobolowie na Pogórzu Wiśnickim. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Wczesny zimowy zmierzch zapada nad kościołem w Sobolowie na Pogórzu Wiśnickim.

Drewniana świątynia pod wezwaniem Wszystkich Świętych powstała na wzniesieniu w centrum wsi w końcu XVI wieku; była później kilkukrotnie przebudowywana i remontowana, ostatnio w latach 1932-1933. Całą bryłę kościoła otaczają otwarte soboty, łączące się z daszkiem przed wejściem. Drewniana dzwonnica z gotyckim dzwonem z 1510 roku pochodzi z XVII wieku.
• Dodano do galerii Rozmiar: 2,1 MBWyświetleń: 4362 (#1583)
Ogrojec przy kościele w Sobolowie: anioł podający kielich Chrystusowi
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
Najnowszy komentarz
Czwartek, 2 listopada 2017: Na murach pałacu Pena w portugalskiej Sintrze
Palácio da Pena
Czy to już jest koniec? :( (widz)
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017