Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
W kościele Wszystkich Świętych w Szydłowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
W kościele Wszystkich Świętych w Szydłowie.

Gotycki kościółek, położony na wzgórku poza obrębem murów miejskich, kryje w pustym wnętrzu niespodziankę: bezcenne polichromie, dzieło czeskich mistrzów z ok. 1375 roku. Schowane pod tynkami przez długie wieki, ujrzały światło dzienne po pożarze pod koniec II wojny. Przedstawiają m.in. siedem grzechów głównych, siedem radości Maryi oraz sceny pasyjne.
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,0 MBWyświetleń: 6232 (#676)
Fragment polichromii w prezbiterium kościoła Wszystkich Świętych w SzydłowieFragment polichromii w prezbiterium kościoła Wszystkich Świętych w SzydłowieFragment polichromii w prezbiterium kościoła Wszystkich Świętych w SzydłowieFragment polichromii w prezbiterium kościoła Wszystkich Świętych w SzydłowieFragment polichromii w prezbiterium kościoła Wszystkich Świętych w SzydłowieFragment polichromii w prezbiterium kościoła Wszystkich Świętych w SzydłowieFragment polichromii w prezbiterium kościoła Wszystkich Świętych w SzydłowieKościół Wszystkich Świętych w Szydłowie
Wnętrze kościoła św. Józefa w Klimontowie (powiat sandomierski). 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Wnętrze kościoła św. Józefa w Klimontowie (powiat sandomierski).

Barokową świątynię, ufundowaną przez wielkiego kanclerza koronnego Jerzego Ossolińskiego, zbudowano w latach 1643-1650 według projektu włoskiego architekta Wawrzyńca Senesa. Kościół jest wzniesiony na nietypowym planie elipsy z krótkim prostokątnym prezbiterium. Nawę przykrywa XVIII-wieczna owalna kopuła, zaś dookoła biegnie obejście, do którego otwierają się przyścienne wnęki ołtarzowe. XVII-wieczne stiukowe dekoracje są dziełem Jana Baptysty Falconiego; polichromie z przedstawieniami biblijnymi są już nowe (1960-61).
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,8 MBWyświetleń: 10549 (#158)
Bazylika Katedralna pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Bazylika Katedralna pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu.
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,0 MBWyświetleń: 6945 (#497)
Bilet wstępu do katedry w Sandomierzu
Kościół św. Pawła w Sandomierzu. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Kościół św. Pawła w Sandomierzu.

Oto podany w oryginalnym brzmieniu tekst z tablicy informacyjnej przy tej jednej ze starszych sandomierskich świątyń:

"Pierwotny kościół był drewniany wzniesiony z fundacji biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża w 1226 r. Obecny murowany zbudował Grzegorz kanonik sandomierski około 1426 r. w stylu gotyckim. Po pożarze 1637 r. powiększony i gruntownie przekształcony przez ks. Szymona Dzierżęgę, konsekrowany przez biskupa krak. Mikołaja Oborskiego w 1660 r. W latach 1706-1719 ks. Jakub Orzechowski przebudował murowaną kaplicę św. Barbary, chór i uporządkował groby pod kościołem. Restaurowany był w latach 1820, 1868, 1926-27, 1956-60. W 1977 r. wykonano nowe tynki, a na prezbiterium pozostawiono cegłę, ponieważ przed przebudową cały kościół był z fugowanej cegły, oraz dano rynny i obróbki z blachy miedzianej. Wystrój architektury wnętrza w stylu barokowym wykonano w latach 1637-1642. Wyposażenie wnętrza wczesnobarokowe jest z około poł. w. XVII, a polichromia figuralna z I połowy w. XVIII. Kościół pokryty był blachą miedzianą, ale na skutek zniszczenia w I wojnę światową zdjęto blachę i pokryto dachówką.
Dzwonnica barokowa zbudowana z cegły w latach 1739-1745 z parterową współczesną przybudówką. Dzwony: 1. z 1633 r. odlany w Gdańsku przez Gerharda Bennicka, 2. z 1638 r. odlany przez Stefana Muttela, 3. sygnaturka z 1693 r. Przy dzwonnicy w starym murze okalającym cmentarz współczesna jej bramka zwieńczona trójkątnym szczytem."

Na deser opis świątyni z "Przejażdżki w Sandomirskie w roku 1828", jednego z rozdziałów wyboru pism Klementyny z Tańskich Hofmanowej:

"Kościół ten wewnątrz żadnéy nie ma osobliwości, ale zewnątrz bardzo zaymuie; może w tysiącu mieysc podziurawiony iest kulami, rzucanemi przez Austryaków w r. 1809. Kiedyśmy się przypatrywali tym śladom woyny, przyszedł dziadek mieyscowy, a widząc zdziwienie nasze powiedział: "Oy! gorąco tu było gorąco, kule iak grad się sypały." - "Jakże to wiesz staruszku? spytałyśmy się." - Ba! iak nie mam wiedzieć, przecieżem tuteyszy. Kiedy w owéy straszliwéy nocy, Austryacy szturm przypuścili, 44ch Polaków broniło tego stanowiska, bo tu i okopy były; i mimo całéy ich odwagi byliby wyparci gdyż iuż szedł nieprzyiaciel drogą, gdyby nie przytomność Officera Bielińskiego, który w wąwozie armatę postawił. Zginęli tu prawie wszyscy niebożątka, ale tak od tego stanowiska iak od wszystkich, tamci odstąpię musieli." Miło mi było z ust prostego człowieka słyszeć to potwierdzenie męztwa Polaków. Takie świadectwa są często naypewnieysze".

• Dodano do galerii Rozmiar: 3,7 MBWyświetleń: 5314 (#1046)
Kaplica Matki Boskiej Różańcowej w dominikańskim kościele św. Jakuba w Sandomierzu. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Kaplica Matki Boskiej Różańcowej w dominikańskim kościele św. Jakuba w Sandomierzu.

Kaplicę - pierwotnie pod wezwaniem św. Walentego - wystawiono w 1673 roku z fundacji Jana Roszkowskiego, dziedzica wsi Rożki. Obecne wnętrze, w tym stalle, witraże i barwne secesyjne polichromie zaprojektował Karol Frycz w roku 1910. Słynący łaskami XVII-wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem trzymającym różaniec, który zwykle znajduje się na ołtarzu, został akurat wyniesiony do prezbiterium i zamiast niego widzimy malowidło przedstawiające dominikańskich męczenników błogosławionych przez Maryję.
• Dodano do galerii Rozmiar: 2,5 MBWyświetleń: 5777 (#843)
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
Najnowszy komentarz
Czwartek, 2 listopada 2017: Na murach pałacu Pena w portugalskiej Sintrze
Palácio da Pena
Czy to już jest koniec? :( (widz)
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017