Nie działa? Zainstaluj DevalVR, QT lub Flash  polski English Feed RSSŚledź nas na TwitterzeŚledź na Pintereście
Szukaj w panoramach:
»
Zimowe popołudnie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Zimowe popołudnie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,7 MBWyświetleń: 3326 (#1854)
Zima na Cmentarzu RakowickimZima na Cmentarzu RakowickimZima na Cmentarzu Rakowickim
Cmentarz kalwiński w Łuczanowicach. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Cmentarz kalwiński w Łuczanowicach.

Od końca XVI do połowy XIX wieku wieś Łuczanowice należała do rodziny Żeleńskich - arian, którzy przyjęli następnie wyznanie kalwińskie. W kępie drzew na skraju wsi (administracyjnie jest to obecnie Kraków!) znajdziemy odrestaurowany niedawno cmentarzyk dysydencki, założony pod koniec XVIII wieku przez Marcjana Żeleńskiego. W środku usypano kilkumetrowy kopiec, kryjący komorę grobową Żeleńskich, zwieńczony kamiennym obeliskiem. Zachowało się również kilka nagrobków, w tym klasycystyczny sarkofag Ludwika hr. Dębickiego, zmarłego w 1843 roku "oficera Wojsk Polskich".

W "Gazecie Warszawskiej" z 1853 roku tak opisano to miejsce: "Wśród rozległych pól rodzajnych, niby szmaragd w bogatej oprawie pszenicznego złota, zieleni się z dala niewielki wzgórek, najcudowniejszymi grupami drzew zarosły, spośród których tu i owdzie, przez gęstwinę gałęzi, biały kamień grobowca wygląda. [...] Cudowne, urocze jest to ciche mieszkanie śmierci, ale choć ciche, choć milczące, dużo jednak i wyraźnie mówi o ludziach, co takich miejsc na łoże do wiecznego spoczynku umieli sobie dobierać."

Z kolei Józef Łepkowski pisał w "Przyjacielu Ludu" z 23 listopada 1849 roku: "W odległości 1 1/2 mili od Krakowa, w północno-wschodniéj stronie, na polach wsi Łuczanowic, spostrzeżesz kępkę rosłych drzew, do któréj nawet ścieżki przez łany zbożowe nie znajdziesz. W tém uroczém ustroniu, gdzie grobową ciszę przerywa tylko poważny szum starych, ogromnych lip, akacyj i wierzb płaczących, stérczy znacznéj wielkości usypana z ziemi mogiła. Na niéj na czworobocznéj kamiennéj, stopniami wznoszącéj się podstawie stoi piramida z urną u szczytu. [...] Usiadłszy w tém milczącém śmierci mieszkaniu, na stopniach pomnika, a jeden z najpiękniejszych Krakowskich krajobrazów rozwinie ci się przed oczy. - Ku południowi rysują się wspaniałe śnieżne Tatry, a na ich tle piękne okolice brzegów Wisły rozsuwają się jak w panoramie. - Ku zachodowi mogiła Wandy, Kraków, Bielany i góra Ś. Bronisławy, wyglądają wąskiém pasmem ciągnących się lasków. - Ku północy i wschodowi ciemne tło borów i rozrzucone chaty wsi Łuczanowic, zakończają widnokrąg. [...] Pełne uroku, piękne groby Łuczanowskie, nie zwracają przecież uwagi Krakowian; lubo miejsce to tak bliskie miasta, tylą zaleca się miłem widokami." Zabawne, że gdyby nie kominy Nowej Huty, jego opis byłby wciąż stuprocentowo aktualny :-).

• Dodano do galerii Rozmiar: 5,0 MBWyświetleń: 5383 (#837)
Cmentarz kalwiński w ŁuczanowicachCmentarz kalwiński w ŁuczanowicachCmentarz kalwiński w Łuczanowicach
Cmentarz na osiedlu Wandy w Krakowie-Nowej Hucie w dzień zaduszny. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Cmentarz na osiedlu Wandy w Krakowie-Nowej Hucie w dzień zaduszny.

Niewielki cmentarz parafialny kościoła św. Bartłomieja założono w 1795 roku na obrzeżach wsi Mogiła; od 1949 otaczają go bloki najstarszego z nowohuckich osiedli. Góruje nad nim zaniedbany grobowiec z czerwonej cegły, miejsce spoczynku rodziny Rogozińskich.
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,8 MBWyświetleń: 4298 (#1424)
Cmentarz na osiedlu Wandy w Krakowie-Nowej Hucie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
• Dodano do galerii Rozmiar: 3,5 MBWyświetleń: 4183 (#1483)
Wieczór 2 listopada na Cmentarzu Grębałowskim w Krakowie-Nowej Hucie. 
Kliknij, by zobaczyć tę panoramę w nowym oknie na pełnym ekranie
Wieczór 2 listopada na Cmentarzu Grębałowskim w Krakowie-Nowej Hucie.

Jeden z najmłodszych cmentarzy Krakowa, założony w 1964 roku, zajmuje 25 hektarów pochyłego stoku Wzgórz Krzesławickich.
• Dodano do galerii Rozmiar: 1,9 MBWyświetleń: 3543 (#1791)
Strona
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Pokaż lokalizację wszystkich panoram
Kontakt
Zainteresowany?
Napisz maila na adres
panoramy@zbooy.pl
Najnowszy komentarz
Środa, 13 października 2010: Cel naziemny na poligonie lotniczym Axalp-Ebenfluh w Alpach Szwajcarskich tuż po zakończeniu pierwszego dnia corocznych ćwiczeń Axalp 2010
Poligon Axalp-Ebenfluh (2)
1st you have made so good and nice pictures of the airshow. 2nd I cant believe what you are holding there in front of a sign saying not to touch any remainings of ammo. How stupid (sorry) is this? Its dangerous, look at the one whos holding the yellow shell, this is most prob a HEI round; because of people like you, all the show get more and more restricted. Can you imagine what it means [...] (Andy)
© Szymon "Zbooy" Madej
2005–2017